


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.54 mm |
| Width | 4.572 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.57 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Min Input Voltage | 14 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 30 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 2.7 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 430
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00796
Ext.Price$1.00796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00796 | $1.00796 |
| 10 | $0.55057 | $5.50570 |
| 25 | $0.38386 | $9.59650 |
| 50 | $0.36992 | $18.49600 |
| 100 | $0.35650 | $35.65000 |
| 300 | $0.32380 | $97.14000 |
| 500 | $0.29410 | $147.05000 |
| 1000 | $0.25904 | $259.04000 |
